.... Váš partner na ceste za novým domovom....

 

infolinka SK: +421 908 108 208         infolinka HU: +36 20 39 797 69  fedurcova-ZVNC-geminibroker.sk

Vyhľadávanie nehnuteľností
-
- m2

Čo obsahuje provízia RK

Služby realitnej kancelárie nie sú bezvýznamné

Predaj ani prenájom bytu či domu však ani zďaleka nie je taký jednoduchý, ako by sa niekomu mohlo zdať. Obchodovanie s nehnuteľnosťami si vyžaduje prehľad v aktuálnej situácii na realitnom trhu - aké nehnuteľnosti sú momentálne v ponuke a v akých reláciách sa pohybujú ceny. Priebeh obchodu, ktorý môže byť niekedy zdĺhavý a komplikovaný, určite uľahčí zbehlosť vo vybavovaní úradných záležitostí – čo sa kde vybavuje, kde sa ktorý úrad nachádza, aké sú obvyklé postupy, termíny a ceny. Prospešné je byť ako tak zorientovaný v právnych záležitostiach – čo všetko má obsahovať zmluva, na čo si dať pozor, resp. mať dobrého a spoľahlivého právnika. Pri predaji či prenájme bytu k tomu všetkému treba ešte zabezpečiť mediálny priestor pre inzerciu, komunikáciu so záujemcami a obhliadky nehnuteľnosti. Toto všetko sú dôvody, prečo by sa mali bežní smrteľníci, ktorí riešia kúpu či predaj bytu len pár krát za celý život obrátiť radšej na odborníkov, ktorí sa realitnej činnosti venujú profesionálne.

Ako sa stanovuje výška provízie?

Ako odmenu za svoje služby si realitné kancelárie účtujú províziu, ktorej výška je vecou dohody. Zvyčajne sa vyráta ako určité percento z predávanej nehnuteľnosti. Platí ju objednávateľ služby, čo je vo väčšine prípadov predávajúci. Pokiaľ si však kupujúci objedná, aby preňho realitná kancelária našla vhodnú nehnuteľnosť, platí realitnej kancelárii určitú odmenu aj on. Výška provízie sa spravidla pohybuje od 3 do 5 percent z predajnej ceny nehnuteľnosti. Pri drahších nehnuteľnostiach môže byť nižšia a naopak, pri lacných môže dosahovať aj vyše 10 %. Provízia môže byť vyššia aj vtedy, keď realitná kancelária realizuje pre klienta mimoriadne zložitý obchod. Stanovenie výšky provízie sú vecou hospodárskej súťaže a preto nie sú limitované žiadnou právnou normou. Asociácia realitných maklérov si tento rok vyslúžila od protimonopolného úradu pokutu 900 eur len za to, že vo svojom etickom kódexe odporúčali výšku provízie vo výške od 2 do 4 percent z ceny nehnuteľnosti, v individuálnych prípadoch viac, ak bola predajná cena nízka.

Za čo si účtujú províziu?

V tejto sume môžu byť zahrnuté služby: obhliadka nehnuteľnosti, stanovenie predajnej ceny, preverenie dokladov, spracovanie ponuky, inzerciu na internete a v realitných časopisoch, absolvovanie obhliadok so záujemcami a právny servis súvisiaci s prevodom nehnuteľnosti, čo zahŕňa okrem iného aj vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy alebo nájomnej zmluvu podľa platných zákonov, ktorá je overená notárom. Dobrá realitná kancelária by v prípade potreby mala vedieť zabezpečiť pre klienta vypracovanie znaleckého posudku a poprípade aj vybavenie hypotekárneho úveru pre kupujúceho. Poplatky, ktoré spravidla hradí realitná kancelária, sú: administratívne poplatky v procese predaja – či už ide o úkony na katastri alebo notárske poplatky za overenie podpisov na zmluvách. Niektoré renomované kancelárie hradia aj urýchľovacie poplatky a notársku úschovu pre svojich klientov.

Podmienky si dohodnite v zmluve

U každej realitnej kancelárie to však môže byť inak, preto, aby sa predišlo nedorozumeniam, potenciálny klient realitnej kancelárie by sa mal o týchto veciach vopred informovať. Rozumné je služby a poplatky, ktoré majú byť uhradené z provízie zadefinovať priamo v sprostredkovateľskej zmluve.